👈 فروشگاه فایل 👉

گزارش کارآموزی پارك جنگلی تلار قائم

ارتباط با ما

... دانلود ...

گزارش کارآموزی پارك جنگلی تلار قائم در 22 صفحه ورد قابل ویرایش

مطالب

عنوان

صفحه

مقدمه ..................................................................................

1

چكیده .................................................................................

3

معرفی استان مازندران ...................................................

4

معرفی شهرستان قائمشهر ..............................................

5

وسعت جنگل‌های قائمشهر ..............................................

8

تعریف پارك‌های جنگلی ..................................................

10

هدف از تأسیس پارك های جنگلی .................................

10

پارك جنگلی طبیعی ..........................................................

12

پارك جنگلی مصنوعی .....................................................

12

تأسیسات پارك های جنگلی ............................................

13

پارك جنگلی محل تفریح و تفرج .....................................

15

اكوتوریسم ........................................................................

16

توریسم ..............................................................................

17

مشاهده عملی.....................................................................

18

پیشنهادات ..........................................................................

19

منابع ...................................................................................

20

مقدمه :

ایجاد پارك‌های جنگلی و ملی و مناطق حفاظت شده به دلیل حفاظت از طبیعت و حیات وحش است. ایجاد استراحتگاه و مناطق تفرج‌گاهی برای مردم لازم و ضروری است. با افزایش جمعیت و ایجاد شهرهای بزرگ و مراكز صنعتی در سال‌های اخیر احتیاج مردم به مناطق تفرجگاهی بیشتر شده و مسئولین شهرها را بر آن واداشت كه پارك‌های عمومی بیشتری در داخل و اطراف شهرها به وجود بیاورند.

دفتر جنگل‌كاری و پارك‌های سازمان جنگل ها تعداد زیادی پارك‌های جنگلی در كشور ایجاد كرد تا علاوه بر ایجاد محل‌های تفرج‌گاهی برای مردم بتواند اكوسیستم‌های ویژه منطقه‌ای را نیز در مقابل تخریب انسان‌ها حفظ و حراست بكند. اگرچه اولین جنگل دست كاشت با نام پارك جنگلی اهواز در سال 1342 احداث گردید ولی پارك جنگلی تهران (پارك خرگوش دره ) با وسعتی بالغ بر 140 هكتار اولین تفرج‌گاه جنگلی دست كاشت است كه در سال 1343 پس از ملی شدن جنگل‌ها به منظور ایجاد فضای سبز و محلی برای تفرج شهروندان تهرانی احداث گردیده است. پارك جنگلی هراز و سی‌سنگان طبیعی است كه در سال 1344 احداث شده‌اند.

در حوزه اداره كل منابع طبیعی منطقه ساری تعداد 9 پارك جنگلی وجود دارد كه به شرح زیر می‌باشد :

چكیده :

پارك جنگلی تلار قائم شهر واقع در جاده نظامی قائم شهر یكی از پارك‌های جنگلی سرسبز و زیبای استان مازندران می‌باشد كه نیاز به حفاظت و نظارت بیشتری دارد. در پارك‌های جنگلی كلاً تأسیساتی مثل پیاده‌رو – پاركینگ – جاده – سرویس بهداشتی – آب‌نما – فضای گل‌كاری – نیمكت – اتاقك‌های چوبی سرپوشیده – رستوران – زمین ورزشی – باغ كودكان – محل پیك‌نیك و ... ضروری است. پارك‌ها، جنگل ها، مراتع، دریاها و كلاً پدیده‌های طبیعی و زیبا منابع اصلی و تفرج‌گاهی هستند. انسان در این مناطق به تفریح و تفرج می پردازند و از زیبایی‌های طبیعت لذت می‌برد و روح و روان خسته خود را التیام می‌بخشد.

معرفی استان مازندران :

مساحت استان مازندران حدود 23830 كیلومتر مربع معادل 5/1 درصد سطح كشور است. بر اساس تقسیمات جغرافیایی و سیاسی شامل 15 شهرستان 43 بخش، 46 شهر، 110 دهستان می‌باشد. جمعیت تقریبی آن بر اساس آخرین سرشماری سال 1375 حدود 000/600/2 نفر ( 3/4 درصد كل كشور ) كه شامل 46 درصد جمعیت شهری و 54 درصد جمعیت روستایی می‌باشد.

استان مازندران از سمت شمال به دریای خزر، از شرق به استان گلستان، از سمت جنوب به استان‌های تهران و سمنان و قزوین و از سمت غرب به استان گیلان محدود می‌گردد.

این استان دارای حدود 000/169/2 هكتار منابع طبیعی ( جنگل و مرتع ) بوده است كه حدود 91 درصد سطح استان را تحت پوشش دارد. استان مازندران از شرایط اقلیمی و زیستگاهی متنوعی برخوردار است.

معرفی شهرستان قائم شهر :

شهرستان قائم‌شهر كه مركز آن شهر قائم‌شهر است یكی از شهرستان‌های استان مازندران به شمار می‌رود و از لحاظ موقعیت جغرافیایی در مركز استان واقع شده است. در تصمیمات سیاسی قبل از انقلاب دقیقاً شهرستان میانی این استان بوده است. شهرستان قائم‌شهر از سمت شمال به جویبار، از سمت شرق به ساری، از سمت جنوب به شهرستان سوادكوه ( ارتفاعات البرز ) و از سمت غرب به شهرستان بابل محدود می‌گردد.

وسعت قائم‌شهر 4585 كیلومتر می‌باشد این شهرستان دارای 2 بخش و از 150 روستا تشكیل شده است. از لحاظ بعد مسافت شهر قائم‌شهر كوتاهترین فاصله را با شهر ساری ( مركز استان مازندران ) دارا می‌باشد.

جمعیت این شهرستان حدود 000/295 نفر می‌باشد. 590 خانواده كه 52 درصد شهری و 48 درصد روستایی می‌باشد.

خاك :

حاشیه باریك در شمال محدوده شهرستان قائم‌شهر را خاك‌های شور و قلیایی می‌سازد. بافت خاك‌ها در بیشتر مناطق اصولاً سنگین است. در اراضی رودخانه سیاهرود بافت خاك متوسط اراضی ساحلی سبك تا خیلی سبك دارند.

ناهمواری و شكل زمین :

در شهرستان قائم‌شهر سه تیپ ناهمواری دیده می‌شود. بخش جنوبی شهرستان تیپ ناهمواری كوهپایه‌ای دارد كه ارتفاع آن بین 200 تا 800 متر تغییر می‌یابد و تقریباً آخرین برجستگی كوه‌های البرز هستند كه بر قسمت جلگه‌ای تغییر می‌یابد و تقریباً آخرین عوارض برجستگی كوه‌های البرز هستند كه به قسمت جلگه‌ مربوط می‌شود و دامنه‌های كم‌شیب كوهپایه‌ها پوشیده از جنگل و باغات میوه است لیكن در نواحی پست‌تر دامنه‌ها در صورتی كه امكان سوار شدن آب بر زمین میسر باشد بخش میانی كه قسمت عمده سطح شهرستان را تشكیل می‌دهد از جلگه‌های نسبتاً هموار آبرفتی تشكیل شده است كه با شیبی ملایم به سمت شمال كشیده شده است. بخشی از شمال ادامه همان جلگه به سمت دریاست حداكثر ارتفاع زمین در این قسمت 18 – متر از سطح دریای آزاد قرار دارد و بدین ترتیب حدود 1 متر از سطح دریای خزر بلندتر است شیب زمین عمدتاً از شمال به جنوب بوده.

الف – پارك‌جنگلی طبیعی

ب – پارك جنگلی مصنوعی

پارك جنگلی طبیعی :

كه بخش جنگل طبیعی را به پارك تبدیل می‌كنند و امكانات تفریحی برای عموم در جنگل‌ها ایجاد می‌كنند. سعی می‌شود زیبایی‌های طبیعی با ایجاد زیبایی‌های مصنوعی تغییر نكند و حتی‌الامكان شكل طبیعی مناطق جنگلی حفظ شود.

اسامی چند پارك جنگلی طبیعی :

سی‌سنگان – قرق – دلند – آزادشهر – نور

پارك جنگلی مصنوعی :

پارك‌های هستند كه برای ایجاد فضای سبز و تفرج‌گاه در اطراف شهرها به طور مصنوعی احداث می‌شوند. این پارك‌ها نباید كاملاً در مجاور مراكز صنعتی باشند. پارك‌های جنگلی اعم از مصنوعی و طبیعی به منظور استراحت و تفریح و سالم سازی محیط زیست انسان احداث می‌شوند.

اسامی چند پارك جنگلی مصنوعی :

خرگوش دره – سرخه حصار – چیتگر – تلو – لویزان

تأسیساتی كه در پارك‌های جنگلی احداث می‌شود به شرح زیر است :

1 ) تشكیلات اداری : برای رسیدگی به امور اداری پارك و پرسنل پارك دفاتری احداث می‌شود.

2 ) احداث اتاقك های نگهبانی : در مدخل درب‌های ورودی و خروجی مجهز به وسایل ارتباطی و حفاظتی به احداث انواع وسایل آتش‌نشانی و انبارهایی برای رستوران و زمین‌های ورزشی و باغ كودكان ضروری است.

3 ) پاركینگ : در هر پارك بسته به وسعت آن تعدادی پاركینگ برای پارك ماشین‌ها احداث می‌شود.

4 ) نیمكت : نیمكت از وسایل ضروری و مورد نیاز پارك‌هاست كه برای استراحت مردم تهیه می‌شود. معمولاً نیمكت‌ها را در حاشیة خیابان اصلی و كنار محوطه‌های درخت‌كاری، گل‌كاری و چمن‌كاری و كنار استخرها، بركه‌ها، آب‌نماها قرار می‌دهند. در كنار نیمكت‌ها ظروف آشغال به تعداد كافی قرار می‌دهند.

نیمكت‌ها و ظروف آشغال را باید از چوب و موادی كه هماهنگ با محیط اطراف است ساخته شود.

5 ) سرویس بهداشتی : در نقاط مختلف پارك كنار جنگل، باغ كودكان، باغ وحش این سرویس احداث می‌شود.

6 ) زمین‌های بازی كودكان : در این زمین‌ها انواع وسایل بازی كودكان مثل سرسره – الاكلنگ – تاب وجود دارد. این نقاط باید دور از تردد ماشین باشد و نیمكت‌هایی در كنار آن‌ها برای نشستن والدین باشد.

7 ) فضای سبز، گل‌كاری، چمن‌كاری، جنگل كاری :

در پارك‌ها ایجاد محوطه‌ای به نام جنگل یا بیشه‌زار ضروری است. در كنار یا وسط این جنگل‌ها نیمكت یا آلاچیق می‌سازند. در پارك‌های بزرگ این جنگل‌ها از قطعات مجزا تشكیل می‌شوند. در اطراف خیابان‌ها، پیاده‌رو، آب‌نماها و در نقاط مناسب دیگر چمن‌كاری و گل‌كاری صورت می‌گیرد و در كنار آنها نیمكت‌هایی برای استراحت مردم قرار داده می‌شود.

8 ) رستوران : احداث رستوران و كافه و دكه در پارك ضروری است تا نیازهای عمومی مردم را تأمین كنند. در نزدیكی رستورانها پاركینگ برای پارك ماشین نیز احداث می‌شود.

9 ) آب‌نما : حوضچه یا حوض‌های كم‌عمق هستند كه اغلب دارای فواره‌های متعدد با چراغ‌های رنگین هستند. با مصالح ساختمانی مختلف ساخته می‌شود و ممكن است ساده یا پلكانی باشد.

پارك جنگلی محل تفریح و تفرج :

انسان كه از سروصدا و هوای آلوده شهرها و مناطق صنعتی خسته می‌شود دوست دارد كه آزادانه در دامن طبیعت گردش نماید و از هوای تمیز آن استفاده كند و كسی با ایجاد سروصدا مزاحم او نشود. جنگل محلی است كه شرایط ایده‌آل را برای تفریح و تفرج او فراهم می‌نماید. طراحی‌های سرگرم كننده و تأسیسات مراكز زیبا، ارزش جنگل را برای بازدید كنندگان آن افزایش می‌دهد. جنگل از نظر زیبایی شناختی با توجه به گونه های نادر و كمیاب نیز دارای اهمیت است. با وجود مناظر زیبا در دل جنگل و وجود حیوانات و پرندگان از نظر گردش‌گری نیز قابل توجه است.

اهمیت جنگل‌ها و مراتع به شرح زیر می‌باشد :

1- كنترل آب‌های سطحی و تغذیه آب‌های زیرزمینی

2- مبارزه با آلودگی هوا

3- مبارزه با فرسایش خاك و حفظ و تولید خاك

4- جلوگیری از سروصدای محیط

5- تفرج‌گاه انسان

6- تعدیل دمای هوا

7- تلطیف هوا

8- تولید مواد غذایی و دارویی

9- تولید علوفه دام

10-نگهداری زنبور عسل و تولید عسل

12-بیابان زدایی و جلوگیری از حركت شن‌های روان

12-تغییر میكروكلیما

13-كاهش دما و افزایش رطوبت نسبی

14-كنترل باد و طوفان و هزاران فایدة دیگر

اكوتوریسم (Eco Tourism )

اولین بار توسط هكتور سالوس لاسكورین سال 1983 و با معنای سفر به مكان‌های طبیعی و بكر و بیشتر با هدف آموزش به كار برده شد. امروز تنها زیر مجموعه‌ای از صنعت توریسم است كه به دقت به تمامی اهداف می‌پردازد. اكوتوریسم سریع‌ترین رشد را در بازار توریسم دارا است. در حال حاضر كارشناسان و متخصصین بسیاری درگیر سازماندهی و برنامه‌ریزی سیاست‌های اكوتوریسم هستند. آن‌ها در زمینه‌هایی از قبیل نظام اطلاعات جغرافیایی، مدیریت حیات وحش، عكسبرداری از طبیعت، زیست‌شناسی دریایی، زیست‌شناسی اقیانوسی، مدیریت پارك های ملی، علوم زیست محیطی، تاریخ‌شناسی، باستان شناسی، مدیریت، مشغول بررسی و مطالعه می‌باشند.

👇محصولات تصادفی👇

نمونه سوال پایان ترم هندسه کاربردی دانشگاه آزاد ارومیه دانلود حل تمرین سیستم های فازی و کنترل فازی فصل نهم کتاب کار درسی حسابداری دولتی(1و2) ثبت رویدادهای مالی در مدارك و دفاتر حسابداری بنگاه اقتصادی فشرده سازی اطلاعات با استفاده از تبدیل موجك